Efektyviausias būdas – pravesti trumpą nagų anatomijos ir fiziologijos pamokėlę.
Prisiminkime, kad natūralus nagas yra sudarytas iš 70-120 „žvynelių“ sluoksnių, kurie sudaro trijų pagrindinių sluoksnių grupes: dorsalinę, vidurinę ir ventralinę.
Dorsalinis sluoksnis yra pilnai suragėjęs, porėtas viršutinis sluoksnis. Jame onichoblastai (ląstelės, iš kurių formuojasi nago „žvynelis“) visiškai išgyveno keratinizacijos procesą. Šiuos žvynelius lengva išdžiovinti nuo drėgmės ir lipidų, todėl būtent šį sluoksnį pašiaušiame prieš lakavimą. Dorsalinis sluoksnis yra vienintelis, su kuriuo medžiagos turi geriausią sukibimą. Jame vidutiniškai – 30 žvynelių sluoksnių.
Vidurinis (arba tarpinis) sluoksnis yra minkštas keratinas, o tai reiškia, kad jame sukibimas su dirbtine medžiaga prastesnis.
Ventralinis sluoksnis sudarytas iš epiderminio keratino, kuris labiau panašus į odą nei į nagą. Šis sluoksnis išlaiko nagą ant odos. Išploninus nagą iki šio sluoksnio, gauname onicholizę.
Pakartojome nagų sandarą, dabar pakalbėkime apie tai, kuo medžiagos nurovimas/pernešiojimas yra pavojingas.
Prieš lakuojant, turime pašiaušti nago plokštelę, darant tai saugiai ir kokybiškai, nuimame 3-4 dorsalinės dalies sluoksnius. Kadangi bazė prilimpa patekdama į gilesnius nago sluoksnius, nurovus laką, kartu nusiima bent 15 sluoksnių (+ tie keli, kuriuos pašiaušėme prieš tai). Atlikus nesudėtingą matematinę lygtį suvokiame, kad po tokių 2 nurovimų ateisime prie sekančio sluoksnio.
Viduriniame sluoksnyje prastesnis yra sukibimas su dirbtine medžiaga, ko pasekoje atsiranda atšokimai. Ir jei vėl tuos atšokimus šaliname netinkamai, prasibrauname iki sekančio sluoksnio.
Ventralinėje dalyje sukibimo su medžiaga nėra, todėl gauname onicholizę. Ir prasideda ne nagų lakavimas, o gydymas.
Su nusirovimu viskas aišku, o kodėl negalima pernešioti?
Bėgant laikui, tarp nago ir dirbtinės medžiagos silpnėja adhezija ir atsiranda atšokimas, kuriame dirbtinė medžiaga atšoka kartu su 5-15 nago „žvynelių“ sluoksnių. Kuo dažnesni atšokimai, tuo sunkiau kiekvieną kartą užtikrinti gerą sukibimą, nagas plonėja ir rezultate vėl pasiekiame vidurinį ir/ar ventralinį sluoksnius – lakuoti nebegalima…
Šio straipsnio autorė Polina Zinger
Daugiau straipsnių, informacijos bei autorės darbų galima rasti čia.